Witaj na oficjalnym blogu Studenckiego Koła Naukowego Mare Nostrum! / Welcome to Mare Nostrum's official blog!

Wednesday, December 5, 2012

I STUDENCKA KONFERENCJA ARCHEOLOGII EGEJSKIEJ





Zakład Archeologii Egejskiej Instytutu Archeologii UW
oraz
Studenckie Koło Naukowe Mare Nostrum

zapraszają do wzięcia udziału w

I STUDENCKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ
 poświęconej ARCHEOLOGII EGEJSKIEJ

która odbędzie się 18 stycznia 2013 roku w IA UW!

Jeśli jesteś studentem studiów licencjackich, magisterskich lub doktoranckich z dziedziny archeologii egejskiej lub poruszyłeś w swej pracy tę tematykę, ta konferencja jest właśnie dla Ciebie!

Chcielibyśmy, aby konferencja ta stała się okazją do zaprezentowania najciekawszych tematów Waszych prac licencjackich, magisterskich, rozpraw doktorskich, prac rocznych (także tych interdyscyplinarnych, pisanych na seminariach innych niż egejskie) oraz do zainteresowania Was badaniami wykopaliskowymi prowadzonymi w rejonie basenu Morza Śródziemnego, w których, dzięki współpracy nawiązanej z Università degli Studi di Catania na Sycylii, uczestniczą także studenci archeologii z IA UW.


Zachęcamy do nadsyłania abstraktów wystąpień (do pół strony A4) wraz z danymi (imię, nazwisko, rok studiów/stopień naukowy, telefon kontaktowy, adres e-mail) na adres sknmarenostrum@gmail.com do 16 grudnia 2012 roku!

Sunday, December 2, 2012

Weaving course: always weigh your weights!


W trakcie pracy / Work in progress

Na poprzednich zajęciach z cyklu Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik poznaliśmy surowce włókiennicze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
Natomiast już tydzień wcześniej zaczęliśmy przygotowania do tkania. Z gliny powstały bardzo sympatyczne ciężarki tkackie (odtworzyliśmy autentyczne znaleziska z minojskiego stanowiska Myrtos na Krecie południowej), które po dostatecznym obeschnięciu zostały wypalone. Staraliśmy się zachować średnie wagi zabytków, ich kształt i rozmiary. 
Poniżej możecie prześledzić cały proces oraz podejrzeć efekty pracy studentów Instytutu Archeologii UW.

During the last meeting within the confines of The Weaving Course we got to know the raw materials and sources for textiles' production, both of vegetable and animal origin.
Some week before the preparations for weaving process were started. Clay loomweights were recreated on the basis of actual finds from the Minoan settlement of Myrtos in southern Crete. They were fired after drying. We tried to maintain right proportions of the artifacts (weight, sizes and shape). 
Below you will find some photos documenting the work of Archaeology students from our Institute.

<Kliknij "Read more" by obejrzeć efekty pracy/Click the "Read more" button to see how it went>

Wednesday, November 21, 2012

"Po nitce do kłębka"


”Spotkania z przeszłością - archeologia dla dzieci”:
plan spotkań na najbliższe miesiące
(kliknij aby powiększyć)

Tematem drugiego już "Spotkania z Przeszłością" będzie TKACTWO
Warsztaty dla dzieci, zatytułowane "Po nitce do kłębka", odbędą się w najbliższą sobotę (24.11.2012) w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych (klas 4-6), a także ich rodziców i opiekunów, którzy, jeżeli wyrażą taką chęć, będą mogli uczestniczyć w spotkaniach wraz ze swoimi podopiecznymi.

Warto dodać, iż pomysłodawcami projektustudenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego działający w Studenckim Kole Naukowym Archeologii Doświadczalnej, a realizacja odbywa się przy współpracy z pracownikami naukowymi Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego!
Więcej szczegółów na temat projektu rozwijanego w ramach unijnego programu „Młodzież w działaniu” znajdziesz na stronie Fundacji Przyjaciół Instytutu Archeologii UW.

Gratulujemy pomysłu i serdecznie zapraszamy na warsztaty!!!

Sunday, November 18, 2012

Wykopaliska w Krusonas (Kreta)


Źródło: http://erroso.blogspot.gr

Kilka dni temu zostały rozpoczęte wykopaliska w Krusonas (Kreta) z ramienia Gminy Malewizi i Instytutu Prehistorycznych i Klasycznych Starożytności Ministerstwa Kultury. 
Badania prowadzone są w miejscu „Kupos”, znajdującym się niedaleko współczesnej miejscowości Krusonas. Stanowisko archeologiczne znane było już od początków XX wieku, a pierwsza prospekcja przedwykopaliskowa opierająca się na sondażach odbyła się w 1980 r. 

Stanowisko ma charakter osadniczy, a jako chronologia rozciąga się od okresu późnominojskiego do okresu hellenistycznego (1200-100 p.n.e.). 
Jak do tej pory odkryto szereg domów mieszkalnych z okresu archaicznego, wraz z bogatymi znaleziskami naczyń i figurek zwierząt. Do unikatowych znalezisk należy fragment szyjki dużego pitosa, który ozdobiony jest dekoracją z motywem mitologicznym. Być może jest to scena Ofiarowania Ifigenii, albo, bardziej prawdopodobnie, zabójstwo Klitajmestry przez Orestesa.


[Na podstawie erroso.blogspot.gr/2012/11/blog-post_312.html zredagowała: K. Kopańska]

Tuesday, November 13, 2012


Owoce naszego ostatniego spotkania przy glinie :)

UWAGA! 

Przypominamy wszystkim uczestnikom kursu Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik, że 
w tym tygodniu NIE ODBĘDĄ SIĘ zajęcia z TKACTWA!

Kolejne warsztaty już w przyszły czwartek (22.11). Poprowadzi je Pani Agata Ulanowska

Serdecznie zapraszamy na zajęcia za tydzień!

Sunday, November 11, 2012

Fundakia tańczy


 Taniec Tsamiko /  Tsamiko  dance (phot. M. Leszczyński)

Nasz ulubiony Zespół Tańca Greckiego Fundakia wystąpi podczas 
Wielkiego Otwarcia Sezonu Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Kół Naukowych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW 
już 14 listopada o godz. 17 w sali balowej (nr 102) Wydziału Geografii UW.

Serdecznie zapraszamy! / Προσκαλούμε εγκάρδια!


*Aby dowiedzieć się więcej o zespole Fundakia: wejdź na oficjalną stronę formacji lub tutaj
*Aby przejrzeć program imprezy: kliknij tutaj*

Monday, November 5, 2012

Weaving Course: more news


Imponujące? A to tylko część owoców ostatnich zajęć! :)
Impressive? And it's only a part of what was made during the last meeting! :)

Kolejna relacja z zajęć Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik odbywających się w Instytucie Archeologii UW.
Tym razem możecie podejrzeć co działo się na czwartkowych zajęciach (25.10) prowadzonych przez Panią Agatę Ulanowską z Zakładu Archeologii Egejskiej IA UW.
Podobnie jak poprzednio, proces odtwarzania przedmiotów glinianych używanych w dawnych technikach tkackich przebiegał następująco: mieszano i wyrabiano glinę, odważono porcje według wag podanych do konkretnych wzorów, a na koniec lepiono. 
Lepiono i lepiono... Z resztą zobaczcie sami!
[Kliknij "Read more" by obejrzeć efekty pracy]


Another photorelation from the Weaving course held at the Institute of Archaeology, 
University of Warsaw.
This time, you have the chance to see what happened this Thursday (25.10) during the class conduced by Mrs Agata Ulanowska from the Aegean Archaeology Department.
Similarly to as it was done in the last meeting, in aim to recreate clay objects used in diverse weaving techniques, the clay was prepared. Then portions of it were carefully weighted to obtain even amounts of the mass and in the end, some clay objects were made by the students.
You can check it yourself!
[Click the "Read more" button to see how it all went]

Saturday, November 3, 2012

Petras


Widok na Petras (http://petras-excavations.gr)


Pod koniec maja tego roku odbył się kolejny już objazd naukowy po zabytkach Krety epoki brązu (co dwa lata wyjazd organizuje Pani Agata Ulanowska z Zakładu Archeologii Egejskiej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego). 
W lipcu prezentowaliśmy już relację fotograficzną przygotowaną dla Was przez uczestniczkę objazdu, Agatę Boruc (aby obejrzeć zdjęcia kliknij TUTAJ lub wejdź na FB SKN MN). 
Dzisiaj przedstawiamy fragment przewodnika po stanowiskach Krety, przygotowanego specjalnie na użytek objazdowiczów. Artykuł jednej z członkiń SKN Mare NostrumKingi Kopańskiejdotyczy centrum pałacowego w Petras, zlokalizowanego w regionie malowniczej Zatoki Siteia na północnym wybrzeżu wyspy.

Przyjemnej lektury!


[Kliknij "Read more" aby przejść do artykułu]

Sunday, October 28, 2012

Weaving Course: some news


Zaczęło się... /It started...

Oto pierwsza relacja z zajęć Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik odbywających się w Instytucie Archeologii UW.
Możecie już zobaczyć co działo się na czwartkowych zajęciach (18.10) prowadzonych przez Panią dr Annę Smogorzewską z Pracowni Obsługi Badań Terenowych na Bliskim i Środkowym Wschodzie, IA UW.

Tematem zajęć było przede wszystkim odtwarzanie glinianych przyrządów używanych w dawnych technikach tkackich. Najpierw wymieszano i wyrabiono glinę, następnie odważono porcje według wag odpowiednich dla konkretnych modeli, a na koniec wykonano repliki antycznych przedmiotów. 

Kliknij "Read more" i zobacz jak do tego doszło!

-------------------------------------------------------------------------------------

We present you the first photorelation from the Weaving course held at the Institute of Archaeology, 
University of Warsaw.
You'll have the chance to see what happened on Thursday (18.10) during the class conduced by dr Anna Smogorzewska from the Near Eastern Studies Department.

The class focused on the subject of ancient clay objects recreation process.
First the clay was prepared for modelling, then portions of the mass were weighted out according to strict measures and in the end clay objects imitating the ancient ones were made by students.

Click the "Read more" and see what happened!

Friday, October 26, 2012

Zespół Tańca Greckiego 'Fundakia'


Zespół Tańca Greckiego "Fundakia" (fot. J. Mielcarzewicz)

Zespół Tańca Greckiego Fundakia zaprasza na pierwsze spotkanie Koła, które odbędzie się w tę sobotę (27.10) o godzinie 11.30 w sali 118 Instytutu Archeologii UW.
Jeśli jesteście zainteresowani wstąpieniem do Zespołu, to jest to najlepsza okazja!

O Zespole Fundakia pisaliśmy już na blogu (kliknij TUTAJ by przeczytać post), teraz zapraszamy także do odwiedzenia oficjalnej strony (kliknij TUTAJ) poświęconej tej organizacji!

Tuesday, October 9, 2012

Tkactwo / Weaving


Tkactwo w 3.14

"Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik"

Przypominamy, że w najbliższy czwartek (11.10) w pokoju 3.14 Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego odbędą się drugie zajęcia z cyklu "Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik", które tym razem poprowadzi Pani mgr Agata Ulanowska.

[ Pssst! O zajęciach dowiesz się więcej klikając TUTAJ! ]

Zapraszamy w czwartek o godzinie 9.45!

Poniżej pamiątka z pierwszych zajęć, które poprowadziła Pani dr Anna Smogorzewska

Zajęcia 4.10.2012

Sunday, September 30, 2012

Numer 2 / Number 2



Już jest!

Pełnowymiarowa replika pionowego warsztatu tkackiego (druga z kolei!) zamieszkała na dobre w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego :)
(Aby przypomnieć sobie jak powstawał pierwszy warsztat - kliknij TUTAJ!)

Poniżej krótka prezentacja pomieszczenia (kliknij 'Read more' by obejrzeć zdjęcia), w którym w tym roku odbywać się będą zajęcia
 Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik
(Relacje z zajęć z roku akademickiego 2011/2012 znajdziesz TU, TU, TU, TU i TUTAJ)

W tym roku akademickim Panie mgr Agata Ulanowska i dr Anna Smogorzewska poprowadzą warsztaty z tkactwa w każdy czwartek w godzinach 9.45 - 13.00 w pokoju 3.14 
(Zakład Archeologii Egejskiej IA UW).

!!! Najbliższe zajęcia (4.10.2012) poprowadzi dr Anna Smogorzewska (Pani Agata Ulanowska pojawi się na początku), kolejne mgr Agata Ulanowska, następne ponownie Pani Smogorzewska itd. !!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------
It's here!
Another full size replica of a warp weighted loom arrived at the Institute of Archaeology, University of Warsaw :)
(To see how the first one was constructed - click HERE!)
Below you'll find a short presentation (click 'Read more' to see the photos) of the place where the weaving course will take place this year.
(To see the photodiary of last year's workshops click: here, here, here, here and here!)
This year Mrs. Agata Ulanowska and dr Anna Smogorzewska invite you to take part in the course which will be held in room 3.14 (the Aegean Archaeology Department), every Thursday between 9.45 and 13.00.

!!! Thursday's class (4.10.2012) will be conduced by dr Anna Smogorzewska (Mrs Ulanowska will stop by), next week's course by Mrs Agata Ulanowska, then by Mrs Smogorzewska again and so on !!!

Monday, September 24, 2012

XVI Festiwal Nauki


Fragmenty ceramiki mykeńskiej znalezione w Troi (VI)
(przechowywane w Muzeum Archeologicznym w Istambule)

Od 21 września odbywa się w Warszawie 16. już edycja Festiwalu Nauki.
Święto potrwa jeszcze tylko kilka dni - impreza kończy się 30 września.
Wśród atrakcji (nie tylko wykłady, ale także wycieczki, warsztaty, pokazy i wystawy!) znalazła się także propozycja o tematyce egejskiej :)

Jest nam niezmiernie miło zaprosić wszystkich zainteresowanych archeologią egejską na wykład 
Pana dr hab. prof. UW Kazimierza Lewartowskiego (opiekuna naukowego SKN Mare Nostrum!) 
pt. Archeologia i legenda starożytnej Troi
który odbędzie się 25 września (wtorek) w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Wojdy w Pruszkowie, o godzinie 18.00.

Serdecznie zapraszamy!

PS: Program Festiwalu znajdziesz TUTAJ.

Sunday, September 23, 2012

Sprawdź swoje odpowiedzi / Check your answers


Pozostałości monojskiego pałacu w Mallia na Krecie
The remains of a Minoan palace in Mallia, Crete

Tydzień temu opublikowaliśmy zagadki dotyczące kultury egejskiej
Dzisiaj zdradzamy poprawne odpowiedzi.
Więc? Jak Wam poszło? :)

A week ago we posted some quizes about the Aegean culture
Today we reveal the answers.
So... How did it go? :)

Kliknij "Read more" aby poznać odpowiedzi! / Click "Read more" to check the answers!

Sunday, September 16, 2012

Sprawdź swoją wiedzę / Test your knowledge


Pierwsza zagadka: do kogo należą te stopy?
Quiz nr 1: do you recognize those feet?


Ci z Was, którzy odwiedzali nasz profil na Facebooku mieli już okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat kultury egejskiej. Publikowaliśmy tam krótkie zagadki. Teraz może przejrzeć wszystkie quizy na naszym blogu. Za tydzień podamy prawidłowe odpowiedzi :)
Powodzenia!

Those of you who visit our Facebook page already had the chance to check their knowledge about the Aegean culture. We were posting short quizes there. Now you have the opportunity to skim over those quizes here, on our blog. In a week from now all answers will be revealed :)
Good luck!

Kliknij "Read more" aby zobaczyć zagadki! / Click "Read more" to see the quizes!

Sunday, September 2, 2012

Weaving on tablets (2): step by step



Z poprzedniego posta dowiedzieliście się jak przygotować tabliczki do tkania. 
Najwyższy czas zabrać się do roboty! :)
Poniżej znajdziecie CZĘŚĆ 2: TKANIE NA TABLICZKACH. Tę prostą, za to bardzo efektywną metodę tkania przedstawimy Wam na przykładzie krajki z motywem podwójnego meandra.
Tabliczki w dłoń i zaczynamy!

You have already found out how to prepare your tablets for weaving from the previous post.
Now it's high time to get to work! :)
Yu'll find the PART 2: WEAVING ON TABLETS below. Simple, yet effective method of weaving 
will be explained on the example of a band with double meander pattern.
Ready, steady, go!


Kliknij "Read more" aby prześledzić kroki! / Click "Read more" and follow the steps!


Saturday, August 18, 2012

Weaving on tablets (1): preparations


Przygotuj tabliczki do tkania / Prepare your tablets for weaving

Zanim zaprezentujemy Wam zasady tkania za pomocą tabliczek, zobaczcie jak, krok po kroku, je do tego przygotować. Podobnie jak w przypadku innych metod tkackich (warsztat pionowy, bardko, rama), proces przygotowań może okazać się bardziej pracochłonny niż sam proces tkania. Ważne by nie popełnić tu pomyłki. CZĘŚĆ 1: ZANIM ZACZNIESZ TKAĆ objaśni jak tego dokonać.

Z kolejnego posta ( CZĘŚĆ 2: TKANIE NA TABLICZKACH ) dowiecie się jak tkać.
Metodę zilustrujemy na przykładzie bardzo prostego, a jednocześnie efektownego, wzoru greckiego meandra. Powstałą w ten sposób piękną krajkę możecie później wykorzystać na wiele sposobów, jako bransoletkę, pasek, breloczek do kluczy, obrożę dla psa... możliwości jest wiele :)

Kliknij "Read more" aby prześledzić krok po kroku proces przygotowań!

Before we present you the rules of weaving on tablets, find out how to prepare the tablets step by step. Similar as in other methods of weaving (the warp weighted loom, loom with a rigid heddle, frame), the preparatory process can turn out to be more complicated than weaving! There is no place for mistakes either. PART 1: BEFORE YOU START WEAVING will explain you how to do it well.

From the next post (PART 2: WEAVING ON TABLETS) you'll discover how to weave.
This method will be shown on the example of a simple, yet effective, Greek meander pattern. The patterned band obtained in the end can be than used as a bracelet, belt, pendant, a collar for 
your dog...any many more :)

 Click "Read more" to find out more about it!

Tuesday, August 7, 2012

2nd Archaeological Film Festival, Cracow 2012


Old Town Market Square, Cracow, Poland

To all Archaeology lovers!
If you happen to be in Poland in late November, you should definitely give it a try and participate in the 2nd International Archaeological Film Festival !
The great archaeological feast will take place in Archaeological Museum in Cracow 
between 29th-30th November 2012.
As the organizers promise, "many best film productions involving archaeology made during last few years all over the world" will be shawn. What is more, it is reported that the showings will be "preceded by lectures given by respected archaeologists".

Sounds interesting? Sure it does!
Click "Read more" to see the details of the invitations below!
To learn more about the FFA: visit the organizers' Facebook profile 
or enter the event's Facebook page by clicking HERE.
So...see you in Cracow?:)


Do wszystkich miłośników archeologii!
Jeśli będziesz pod koniec listopada w Krakowie, to nie możesz przeoczyć 
II edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Archeologicznych 
Impreza odbędzie się w dniach 29.11 i 30.11. 2012 w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Jak zapewniają organizatorzy, projekcje filmów o tematyce archeologicznej mają być poprzedzone ciekawymi wykładami z tej dziedziny.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat zajrzyj na stronę organizatora FFA na portalu Facebook 
lub bezpośrednio na stronę z zaproszeniem, klikając TUTAJ.
(Poniżej, klikając "Read more", znajdziesz jego tekst)
Spotkamy się w Krakowie?:)

Friday, August 3, 2012

Tabliczki / Tablets


Tabliczki / Tablets

Był już pionowy warsztat tkacki, bardko, rama... Wkrótce przedstawimy Wam TABLICZKI
Na nich też można tkać! W rezultacie otrzymacie kolorowe, wzorzyste krajki.
Do tkania tą metodą wprowadziła studentów biorących udział w zajęciach Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik pani dr Anna Smogorzewska z Pracowni Obsługi Badań terenowych na Bliskim i Środkowym Wschodzie z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
Oto mały przedsmak tego, co niebawem pojawi się na blogu :) 
Zainteresowani?

We had: the warp weigthed looma loom with a rigid heddle, the frame... Soon we'll introduce you to to the TABLETS
You can weave on them too! In the end you'll obtain colorful, patterned bands.
Dr Anna Smogorzewska (from the Department of Near Eastern Archaeology, Institute of Archaeology, University of Warsawexplained this method to the students participating in the Weaving in the Mediterranean – reconstructing ancient techniques course.
Here's a preview of what will appear soon on our blog :)
Are you interested?

Kliknij "Read more" aby dowiedzieć się więcej! / Click "Read more" to find out more about it!

Saturday, July 28, 2012

Film: Tkanie na ramie / Weaving on the frame






Oto film, który przygotowało dla Was SKN Mare Nostrum wraz z panią Agatą Ulanowską z Zakładu Archeologii Egejskiej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. 
"Tkanie na ramie" wyjaśni w jaki sposób można tworzyć tkaniny przy pomocy ramy, o której pisaliśmy na blogu już wcześniej (kliknij t u t a j by dowiedzieć się więcej na ten temat). Jest to rodzaj kursu podstawowego, który pozwoli zrozumieć tę metodę lepiej. 
W najbliższym czasie pojawią się kolejne filmy, objaśniające bardziej skomplikowane zagadnienia dotyczącego tej techniki.
Mamy nadzieję, że film Wam się spodoba. Życzymy udanego seansu!

Here's a movie prepared for you by Mare Nostrum and Mrs Agata Ulanowska from the Aegean Archaeology Department, Institute of Archaeology, University of Warsaw. 
"Weaving on the frame" will demonstrate how to obtain fabric with the use of a frame (click here to read more about it). It's a basic tutorial which will let you understand this method better. 
Next movies will explain some more complicated issues considering this technique.
We hope you'll like it!

Odwiedź nas na Facebooku / Visit us on Facebook

Autorkami tego filmu są Agata Ulanowska i Katarzyna Żebrowska. Nie jest dozwolone jego kopiowanie i rozpowszechnianie bez uprzedniej zgody autorek. / Please note that Agata Ulanowska and Katarzyna Żebrowska are the authors of this movie and it is forbidden to copy and distribute it without their former consent.

Sunday, July 22, 2012

Rama / The frame


Nasz następny projekt / Our next project

Tak jak zapowiadaliśmy, SKN Mare Nostrum wraca do tematu TKACTWA
Wkrótce dowiedziecie się z naszego bloga jak tkać za pomocą RAMY
Nie jest to w zasadzie znana Wam już technika tkania-należałoby ją raczej nazywać PRZEPLATANIEM lub 'PÓŁTKANIEM'. Jest też prostsza niż techniki, które już Wam prezentowaliśmy (tkanie z wykorzystaniem bardka czy pionowego warsztatu tkackiego).
Wraz z panią Agatą Ulanowską przygotowaliśmy dla Was krótki film... Jednak zanim go udostępnimy, damy Wam czas byście upewnili się, że posiadacie niezbędne do tej czynności wyposażenie.

As promissed, Mare Nostrum is getting back to the subject of WEAVING!
Soon you'll be able to find out from our blog how to weave with the use of a FRAME. It's not the exact 'weaving' technique, as it consists more in BRAIDING (or 'HALF-WEAVING') than a proper weave. It's somewhat easier than weaving with the use of a loom with a rigid heddle or the warp weigthed loom.
Together with Mrs Agata Ulanowska we've prepared a short movie for you... But before we show it to you, we'll give you time to make sure that you have all the appropriate equipement.


Kliknij "Read more" aby dowiedzieć się więcej! / Click "Read more" to find out more!

Tuesday, July 17, 2012

Wielkie zmiany... / Big changes...


To tutaj będą odbywać się zajęcia z tkactwa! / Weaving course will take place in this room!

Wraz z początkiem roku akademickiego 2012/2013 zajęcia z tkactwa (Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik, prowadzonych przez Panie mgr Agatę Ulanowską i dr Annę Smogorzewską) zmieniają swoją lokalizacjęZamiast w zwyczajnej sali Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, odbywać się one będą w bardziej inspirującym do pracy miejscu...
Zdradzamy Wam jak to miejsce wygląda. Znajdziecie tam wszystkie przybory potrzebne do tkania i przeplatania. Mały warsztat tkacki już jest, a kolejna pełnowymiarowa replika pionowego warsztatu też tam wkrótce zawita (prace trwają)! Ciężarki tkackie i nici, ramy i krajki...wszystko gotowe. 
Mamy nadzieję, że nowy wystrój  spodoba się Wam!

With the beginning of the 2012th/2013th academic year, the weaving course (conducted by Mrs Agata Ulanowska and dr Anna Smogorzewska) will take place in a new location! They will no loger be held in an ordinary classroom at the Institute of Archaeology, University of Warsaw, but in a more inspiring space...
Here's a preview of how this place looks like. As you can see you'll find there everything you'll need to weave. The small size loom is already there, while the full size loom's replique will be soon accompanied by another one (still under construction)! Loomweights and threads, frames and colorful patterned bands...everything is ready. 
Hope you'll like it!

Kliknij "Read more" aby dowiedzieć się więcej! / Click "Read more" to find out more about it!

Sunday, July 15, 2012

Cretan Scientific Trip 2012 (as seen by Agata Boruc)


The Bull-leaping fresco: it’s really hard to tell which parts
are original remains form the Bronze Age and which were reconstructed (phot. A.Boruc) 

Cretan Scientific Trip 2012 in photos

On our Facebook profile we present you some of the photos made by Agata Boruc, an Archaeology student, during this year's Cretan Scientific Trip.
The trip took place in the end of May and was organized by Mrs Agata Ulanowska from the Institute of Archaeology, University of Warsaw (to see the detailed plan of the excursion click HERE).
All photos are provided with an English translation. 

You can enter the gallery by clicking H E R E.

Enjoy!

Thursday, July 12, 2012

Kreta w obiektywie Agaty Boruc / Cretan Scientific Trip 2012


Widok ze stanowiska Myrtos Fournou Koriphi na Morze Libijskie (fot. A. Boruc).

Pierwszy tydzień wakacji już za nami. Jak ten czas leci! Jednak SKN Mare Nostrum nie odpoczywa i od dziś do końca wakacji będzie proponować Wam co tydzień nowe atrakcje! :) 
Dzisiaj zabieramy Was na wycieczkę po... Krecie! 
Przedstawiamy relację z objazdu naukowego po zabytkach Krety minojskiej zorganizowanego przez panią mgr Agatę Ulanowską z Zakładu Archeologii Egejskiej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wyjazd odbył się pod koniec maja tego roku (zachęcaliśmy Was do udziału w nim już w lutym, szczegóły programu dostępne: TUTAJ). 
Jedna ze studentek archeologii, uczestniczka objazdu, przygotowała dla Was relację fotograficzną. 
A więc: Kreta w obiektywie Agaty Boruc
Zapraszamy!


Kliknij "Read more" aby obejrzeć galerię zdjęć!

PS: Jeśli ktoś z Was wciąż zastanawia się gdzie wybrać się na letni wypoczynek, może te zdjęcia pomogą mu w podjęciu decyzji ;)

Monday, June 25, 2012

Mykeńscy muzykanci


Fresk z Pylos (źródło: www.unc.edu)

Za pośrednictwem artykułu, który przygotowała dla Was Paulina Szulc (jedna z członkiń SKN Mare Nostrum), zapraszamy Was do świata egejskich muzykantów

Poznajcie instrumenty, jakich używano w Egei w epoce brązu oraz przyjrzyjcie się niektórym z zachowanych wizerunków muzyków i śpiewaków

Mamy nadzieję, że zainteresuje Was i ciekawa forma przyrządów muzycznych, jak i fakt, że zajęciem tym parali się...głównie panowie:)


Życzymy miłej lektury!

{ Kliknij "Read more" aby przeczytać artykuł }

Pssst...résumé in English soon to come!

Monday, June 18, 2012

Piknik Naukowy 2012: W egejskim warsztacie tkackim


Bransoletka (krajka) oraz miseczka wykonane na stoisku SKN Mare Nostrum podczas 16. Pikniku Naukowego
 Aa bracelet and a ceramic bowl made in our tent during the 16. Science Fair at Warsaw

Przedstawiamy Wam ostatnią już część relacji z naszego udziału w 16. Pikniku Naukowego, który odbył się w Warszawie 12 maja tego roku!
Na naszym profilu na Facebooku znajdziecie nową galerię zdjęć dotyczących tego wydarzenia oraz zmagań z warsztatem tkackim, które podjęli nasi goście (wcześniejsze galerie znajdziesz klikając: NAMIOT SKN MN, JUBILERSTWO, GARNCARSTWO). Na fotografiach uwieczniliśmy także Wasze wyroby - piękne krajki, które w większości wypadków zamieniły się w kolorowe bransoletki :) 
Czy rozpoznacie swoje dzieła?

Tym samym wracamy do tematu prehistorycznego tkactwa! Wkrótce na blogu pojawią się relacje fotograficzne dokumentujące kolejne etapy i zakończenie studenckich prac na warsztacie. 
(Wcześniejsze relacje można zobaczyć TUTAJ, TU oraz TU, a także TU i TUTAJ)

Tymczasem, zapraszamy do zajrzenia do galerii SKN Mare Nostrum na Facebooku!


Today we present you the last part of photos made in our tent during the 16. Science Fair at Warsaw on the 12th of May!
On our Facebook profile you will find a new photogallery where you can find out how it all went: type of works which were done on our loom and some of the pieces made by our guests (you can check earlier Fb galleries by clicking: OUR TENT, JEWELRY, POTTERY ).

This way we're coming back to the subject of prehistoric weaving! More photo diaries considering the students' work during the weaving course (held at the Institute of Archaeology, University of Warsaw) and the great final of the classes will appear soon on our blog. 
(Earlier reports can be seen HERE, HERE and HERE, also HERE and HERE)

In the meantime we invite you to browse through the Mare Nostrum's profile on Facebook!

Thursday, June 7, 2012

Piknik Naukowy 2012: W warsztacie egejskiego garncarza

Niektóre z figurek wykonane przez gości SKN Mare Nostrum 
Some of the figurines made by Mare Nostrum's guests

Na profilu SKN Mare Nostrum na Facebooku znajdziecie kolejną fotorelację złożoną ze zdjęć wykonanych podczas 16. Pikniku Naukowego w naszym namiocie w części poświęconej "Warsztatowi egejskiego garncarza"!
Czy wśród opublikowanych wyrobów znajdziecie także swoje dzieła?
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia galerii!

Take a look on our Facebook profile where you will find some photos taken during the 16th Science Fair at Warsaw in our tent, in the part dedicated to "The Aegean potter's workshop"!
Can you recognize any of the pieces you made that day?