Witaj na oficjalnym blogu Studenckiego Koła Naukowego Mare Nostrum! / Welcome to Mare Nostrum's official blog!

Wednesday, November 21, 2012

"Po nitce do kłębka"


”Spotkania z przeszłością - archeologia dla dzieci”:
plan spotkań na najbliższe miesiące
(kliknij aby powiększyć)

Tematem drugiego już "Spotkania z Przeszłością" będzie TKACTWO
Warsztaty dla dzieci, zatytułowane "Po nitce do kłębka", odbędą się w najbliższą sobotę (24.11.2012) w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych (klas 4-6), a także ich rodziców i opiekunów, którzy, jeżeli wyrażą taką chęć, będą mogli uczestniczyć w spotkaniach wraz ze swoimi podopiecznymi.

Warto dodać, iż pomysłodawcami projektustudenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego działający w Studenckim Kole Naukowym Archeologii Doświadczalnej, a realizacja odbywa się przy współpracy z pracownikami naukowymi Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego!
Więcej szczegółów na temat projektu rozwijanego w ramach unijnego programu „Młodzież w działaniu” znajdziesz na stronie Fundacji Przyjaciół Instytutu Archeologii UW.

Gratulujemy pomysłu i serdecznie zapraszamy na warsztaty!!!

Sunday, November 18, 2012

Wykopaliska w Krusonas (Kreta)


Źródło: http://erroso.blogspot.gr

Kilka dni temu zostały rozpoczęte wykopaliska w Krusonas (Kreta) z ramienia Gminy Malewizi i Instytutu Prehistorycznych i Klasycznych Starożytności Ministerstwa Kultury. 
Badania prowadzone są w miejscu „Kupos”, znajdującym się niedaleko współczesnej miejscowości Krusonas. Stanowisko archeologiczne znane było już od początków XX wieku, a pierwsza prospekcja przedwykopaliskowa opierająca się na sondażach odbyła się w 1980 r. 

Stanowisko ma charakter osadniczy, a jako chronologia rozciąga się od okresu późnominojskiego do okresu hellenistycznego (1200-100 p.n.e.). 
Jak do tej pory odkryto szereg domów mieszkalnych z okresu archaicznego, wraz z bogatymi znaleziskami naczyń i figurek zwierząt. Do unikatowych znalezisk należy fragment szyjki dużego pitosa, który ozdobiony jest dekoracją z motywem mitologicznym. Być może jest to scena Ofiarowania Ifigenii, albo, bardziej prawdopodobnie, zabójstwo Klitajmestry przez Orestesa.


[Na podstawie erroso.blogspot.gr/2012/11/blog-post_312.html zredagowała: K. Kopańska]

Tuesday, November 13, 2012


Owoce naszego ostatniego spotkania przy glinie :)

UWAGA! 

Przypominamy wszystkim uczestnikom kursu Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik, że 
w tym tygodniu NIE ODBĘDĄ SIĘ zajęcia z TKACTWA!

Kolejne warsztaty już w przyszły czwartek (22.11). Poprowadzi je Pani Agata Ulanowska

Serdecznie zapraszamy na zajęcia za tydzień!

Sunday, November 11, 2012

Fundakia tańczy


 Taniec Tsamiko /  Tsamiko  dance (phot. M. Leszczyński)

Nasz ulubiony Zespół Tańca Greckiego Fundakia wystąpi podczas 
Wielkiego Otwarcia Sezonu Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Kół Naukowych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW 
już 14 listopada o godz. 17 w sali balowej (nr 102) Wydziału Geografii UW.

Serdecznie zapraszamy! / Προσκαλούμε εγκάρδια!


*Aby dowiedzieć się więcej o zespole Fundakia: wejdź na oficjalną stronę formacji lub tutaj
*Aby przejrzeć program imprezy: kliknij tutaj*

Monday, November 5, 2012

Weaving Course: more news


Imponujące? A to tylko część owoców ostatnich zajęć! :)
Impressive? And it's only a part of what was made during the last meeting! :)

Kolejna relacja z zajęć Tkactwo w basenie morza Śródziemnego – odtwarzanie dawnych technik odbywających się w Instytucie Archeologii UW.
Tym razem możecie podejrzeć co działo się na czwartkowych zajęciach (25.10) prowadzonych przez Panią Agatę Ulanowską z Zakładu Archeologii Egejskiej IA UW.
Podobnie jak poprzednio, proces odtwarzania przedmiotów glinianych używanych w dawnych technikach tkackich przebiegał następująco: mieszano i wyrabiano glinę, odważono porcje według wag podanych do konkretnych wzorów, a na koniec lepiono. 
Lepiono i lepiono... Z resztą zobaczcie sami!
[Kliknij "Read more" by obejrzeć efekty pracy]


Another photorelation from the Weaving course held at the Institute of Archaeology, 
University of Warsaw.
This time, you have the chance to see what happened this Thursday (25.10) during the class conduced by Mrs Agata Ulanowska from the Aegean Archaeology Department.
Similarly to as it was done in the last meeting, in aim to recreate clay objects used in diverse weaving techniques, the clay was prepared. Then portions of it were carefully weighted to obtain even amounts of the mass and in the end, some clay objects were made by the students.
You can check it yourself!
[Click the "Read more" button to see how it all went]

Saturday, November 3, 2012

Petras


Widok na Petras (http://petras-excavations.gr)


Pod koniec maja tego roku odbył się kolejny już objazd naukowy po zabytkach Krety epoki brązu (co dwa lata wyjazd organizuje Pani Agata Ulanowska z Zakładu Archeologii Egejskiej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego). 
W lipcu prezentowaliśmy już relację fotograficzną przygotowaną dla Was przez uczestniczkę objazdu, Agatę Boruc (aby obejrzeć zdjęcia kliknij TUTAJ lub wejdź na FB SKN MN). 
Dzisiaj przedstawiamy fragment przewodnika po stanowiskach Krety, przygotowanego specjalnie na użytek objazdowiczów. Artykuł jednej z członkiń SKN Mare NostrumKingi Kopańskiejdotyczy centrum pałacowego w Petras, zlokalizowanego w regionie malowniczej Zatoki Siteia na północnym wybrzeżu wyspy.

Przyjemnej lektury!


[Kliknij "Read more" aby przejść do artykułu]