Witaj na oficjalnym blogu Studenckiego Koła Naukowego Mare Nostrum! / Welcome to Mare Nostrum's official blog!

Tuesday, February 19, 2013

Sanktuaria w nomosie Trikala


(http://www.archaiologia.gr)

Kogo czczono na terenach Tesalii, w środkowej Grecji?

Badaniami na temat kultów w Tesalii zajął się archeolog Leonidas Chadziangielakis, stawiając sobie za cel spisanie jak największej ilości informacji dotyczących tego obszaru.

Pelinna/ Pelinnaion – miasto założone wg mitologii przez Pelinnosa. Największy rozkwit przeżywało za czasów panowania Aleksandra Macedońskiego. Znaleziska idoli i rzeźb w zachodniej części miasta wskazują na kulty związane z Dionizosem i Asklepiosem, a zapiski epigraficzne wymieniają Zeusa Kataibatesa – zstępującego.

Prinos Trikali – w okolicach tej współczesnej wsi odnaleziony został akroterion i fragmenty marmurowych delfinów, które wskazują na kult Posejdona. Jednak na terenach Tesalii był czczony jako opiekun ziemi i płodów, miał bardziej chtoniczny charakter, niż morski.

Starożytne Gomfoi – z tego starożytnego miasta pochodzi rzymski marmurowy sarkofag typu attyckiego, z przedstawieniem porwania Kory przez Plutona. Czczony był tutaj Zeus Akraios – będący na szczycie, co potwierdza odnaleziony ołtarz jak i zabytki numizmatyczne miasta. Być może istniała również jego świątynia. Zabytki epigraficzne poświadczają także kult Dionizosa w tej okolicy. Na jednej steli, które prawdopodobnie pochodzi z Gomfoi, przedstawiony jest Apollon Kitharodos.

Starożytne Trikki – współczesna Trikala. To tutaj miał znajdować się najstarszy i najważniejszy w całej starożytnej Grecji Asklepiejon, potwierdzony w zapiskach epigraficznych i historycznych.

Na podstawie archaiologia.gr przygotowała: Kinga Kopańska.

Ps: Odwiedź SKN Mare Nostrum na Facebooku!

Thursday, February 14, 2013

Μάλια: Dzielnica N


Dzielnica N, Malia (photo archaiologia.gr)

15 lutego w budynku Towarzystwa Archeologicznego w Atenach odbędzie się Seminarium Archeologii Minojskiej, w ramach którego wykład wygłoszą Alexandre Farnoux, dyrektor Francuskiej Szkoły Archeologicznej w Atenach i Jan Driessen, dyrektor Belgijskiej Szkoły Archeologicznej w Atenach. 
Będzie on dotyczył badań na temat Dzielnicy N w Malia na Krecie.

Wykopaliska w tym miejscu trwały od 1988 do 1993 roku. Zawiera ono najlepiej zachowany i najczytelniejszy zespół z ostatniej fazy budowy, pomiędzy okresem późnominojskim IIIA2 i IIIB. Badania przyniosły wiele znaczących znalezisk, wśród których wymienić należy pozostałości architektoniczne, jak mozaiki czy kolumny, oraz zabytki ruchome – między innymi setki naczyń. Studia nad tą ostatnią pozwoliły naukowcom na zinterpretowanie funkcji tej oryginalnej Dzielnicy w Malia.


Na podstawie archaiologia.gr przygotowała Kinga Kopańska:)

Ps: Odwiedź SKN Mare Nostrum na Facebooku!


Grecja lądowa. Objazd naukowy 2013

(Kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Już jest! 
PLAN tegorocznego OBJAZDU NAUKOWEGO po GRECJI LĄDOWEJ!
W programie zabytki epoki brązu, okresu archaicznego i klasycznego. 
Wybierzecie się z nami? :)
Zapraszamy, wszyscy są mile widziani!

Jesteście ciekawi jak to wygląda?
W zeszłym roku wybieraliśmy się z objazdem na Kretę.
(Relacja fotograficzna Agaty Boruc do obejrzenia TUTAJ)
W tym roku ponownie ruszamy na ląd grecki.
Serdecznie zapraszamy do udziału!

Zgłoszenia i pytania możecie nadsyłać na adres:
k.lewartowski@uw.edu.pl
agatula@uw.edu.pl

PS: W czwartki odbywać się będą zajęcia przygotowujące do objazdu 
(czw., g. 13.15, s. 1.14 IA UW).